

HISTORIE ZÁMKU LIBOCHOVICE
Město a zámek Libochovice se nachází v okrese Litoměřice. V jeho těsné blízkosti se tyčí i zřícenina hradu Házmburk a není tedy překvapením, že dějiny těchto dvou památek jsou úzce spjaty.
Na místě dnešního zámku se původně nacházela tvrz. První písemná zmínka o tvrzi pochází z roku 1335, kdy ji s okolními vesnicemi zakoupil Zbyněk Zajíc z Valdeka, pán na Žebráku. „Zajíc“ je německy „der Hase“ – odtud i název Hasenburg, Házmburk, a tedy pan Zbyněk Zajíc z Hassenburka. Pan Zajíc nechal přestavět tvrz do gotické podoby. V době husitských válek byl tento katolický rod na straně císaře Zikmunda, což vedlo k obsazení města a okolí husitskými vojsky a vyplenění tvrze. Poté došlo k její renovaci a během následujících bouřlivých let tvrz sloužila jako místní centrum dění i tábořiště vojsk. Zajícové byli odtud ovšem vyhnáni vojskem Matyáše Korvína a tvrz opět zpustla.
V 16. století Libochovice získal rod Lobkoviců a v této době už tvrz pomalu ztrácela svou obrannou funkci a měnila se spíše v reprezentativní sídlo. Tomu také odpovídala přestavba na renesanční, tehdy jednopatrový zámek. Jeho původní podoba se sice nedochovala, ale víme, že jeho půdorys zhruba odpovídal dnešnímu – byl přibližně obdélníkový, s vnitřním nádvořím a ze všech stran uzavřen obytnými křídly s 27 až 29 obytnými místnostmi. Ve sklepení se nacházel pivovar. Kaple byla k zámku připojena můstkem anebo pavlačí, později přístavbou. K západní straně kaple přiléhá věž, která původně sloužila jako zvonice, ale později plnila funkci vodárny.
Později, za panování rodu Šternberků, zámek procházel těžkými časy. Třicetiletá válka přinesla mnoho útrap, jež způsobily, že okolí Libochovic se téměř vylidnilo. V roce 1661 bylo požárem zničeno nejen město, ale i zámek. Jeho oprava by byla tak finančně nákladná, že Šternberkové raději sídlo prodali rakouskému hraběti Gundakarovi z Dietrichsteina. Ten pověřil italského stavitele Antonia della Portu přestavbou zámku do jeho barokní podoby. Ta probíhala v letech 1683-90, a následně do roku 1697 ještě probíhala dostavba přilehlého hospodářského dvora s konírnami. Rod Dietrichsteinů vlastnil zámek až do poloviny 19. století, kdy přešel díky sňatku do rukou rodu Herbersteinů. Ti pokračovali v úpravách, zejména interiérů. Díky nim můžeme až dodnes obdivovat bohatou vnitřní výzdobu stěn a stropů, stejně jako vybavení nábytkem. V současné době je zámek Libochovice pod správou Národního památkového ústavu, je národní kulturní památkou a ročně jej navštíví více než 20 000 návštěvníků. Záběry ze zámku jste také mohli vidět v několika filmech a seriálech – například Malý pitaval z velkého města (díl Jupiter), 30 případů majora Zemana (díl Dáma s erbem), Anatomie zrady, Jezerní královna, Twelve Monkeys a další.
ARCHITEKTURA ZÁMKU
Dnešní podoba zámku pochází z barokního období, kdy byla původně jednopatrová budova zvýšena o patro. Jeho čtyři křídla obklopují vnitřní dvůr. Fasády byly původně v kombinaci červené a žluté barvy. Dynamiku fasádám dodává výzdoba kolem oken, kde se střídají trojúhelníkové a obloukové štíty. Kamenný erb nad vchodem do zámku byl zhotoven kameníkem Janem Brokofem v roce 1690. Barokní portál u zámecké kaple by přistavěn až v roce 1902 a pochází z Vídně. Dominantou východního průčelí orientovaného do zahrady je balkon a schodiště z počátku dvacátého století. Nádvoří lemují přízemní arkády, patra delší severní a jižní strany propojují vysoké pilastry. V přízemí se také nachází bohatě zdobená sala terrena. Za zmínku určitě také stojí nádherný zámecký park, v němž se nachází oranžerie, hospodářský dvůr s bývalými konírnami a také bohatá květinová výzdoba.
Interiéry v přízemí zámku jsou zaklenuté valenými klenbami a lunetami. Stropy v patrech jsou ploché, zdobené barokními štukami od Domenica Gaggia a Santina Bussiho. Malby na zdech byly vytvořeny Giacomou Tencallem a Giussepem Muttonim. Nejznámějším a největším sálem je Saturnův sál, jehož dominantu tvoří velký, bohatě zdobený krb.
Poznámka: V době vytvoření této vystřihovánky na zámku probíhá rekonstrukce střech, která by měla trvat zhruba do roku 2026. V našem modelu tedy naleznete podobu po této rekonstrukci, zatímco fasády prozatím ponecháváme v původním stavu. Pokud by však v budoucnu došlo i k jejich renovaci, vytvoříme dotisk podle nové podoby zámku.
Tesxt Simona Čechalová
Lze zakoupit v našem e-shopu.
Zpět
