CZ EN


Historie zámku Studénka

Komplex památkově chráněných staveb se nachází v obci Studénka a tvoří jej Starý a Nový zámek, zámecký park se stopami původní středověké tvrze, ohradní zdi a brána.
Starý zámek byl vybudován z tvrze, postavené příslušníky rodu z Fulštejna, a plnil zejména hospodářskou a správní funkci – nacházel se zde pivovar, obydlí sládka, sýpky a další hospodářské budovy. V letech 1722-1771 ve Studénce sídlil rod Řeplínských z Berečka, za jejichž působení byl starý zámek přestavěn na pivovar a později na palírnu lihu, která zde působila až do roku 1932. Jako reprezentativní sídlo byl Josefem Kryštofem Ondřejem z Berečka budován v letech 1749-1750 Nový zámek, v té době se jednalo o novou barokní dvoupodlažní budovu. V roce 1771 bylo sídlo prodáno svobodným pánům z Mönnichu, poté přešlo na Annu Marii Teklu provdanou Larischovou, dále na její dceru Marii, jež se roku 1832 provdala za hraběte Gebharda II., od roku 1841 knížete Blüchera z Wahlstattu, jeho rod poté vlastnil zámek až do 20. století.
Gebhard II. nechal zámek a jeho okolí přestavět v letech 1860-1863. Vznik nového dvora umožnil likvidaci některých hospodářských budov a založení parku. K dosavadní budově byl přistavěn nový pavilón, válcová vížka se schodištěm a mohutná hranolová věž s vlastní válcovou vížkou. Čelní fasáda byla upravena a doplněna o tři strmé štíty a litinový balkón. Bylo také přestavěno hlavní vnitřní schodiště. Zajímavostí je, že během stavby se zřítila schodištní vížka a část pavilonu – tuto škodu poté musel uhradit stavitel zámku Adolf Korompay.
Nový zámek sloužil k přechodným pobytům Blücherů a k ubytování úředníků. Rodu Blücherů patřil až do roku 1936, kdy jej odkoupila obec Studénka (objekt byl obci pronajímán již od konce 1. světové války).
Nový zámek se skládá ze dvou propojených objektů. Prvním je obdélníková, původně barokní a novogoticky přestavěná dvoupodlažní budova se symetrickým hlavním průčelím. Fasáda je v rozích zdobená bosážemi a bosážovými lizénami (ozdobný prvek - plastické vyznačení kamenného zdiva). Tyto prvky přecházejí v pilastry (další ozdobné prvky, připomínající sloupy) přesahující do tří štítů. V prostředním štítu se nacházejí dvě okna, nad nimi je erb Blücherů z Wahlstattu a pod nimi jejich devíza VORWÄRTS (tj. Kupředu). Nad vstupními dveřmi se nachází litinový balkón přístupný dvěma francouzskými okny. K západnímu průčelí byl přistavěn jednopatrový pavilón se štítem zdobeným spirálovými motivy a válcová schodištní vížka.
Druhým objektem je k severozápadnímu rohu původní budovy přistavěná věž čtvercového půdorysu, původně tříposchoďová se čtvrtým poschodím přistavěným později a odděleným římsou. Věž má dva štíty a vysokou střechu. Mezi věží a hlavní budovou se nachází druhá schodištní vížka.
V současné době zámek patří obci Studénka a sídlí v něm vagonářské muzeum, knihovna, učebna základní umělecké školy, obřadní síň a prostory Českého svazu ochránců přírody. Zámek je obklopen parkem, jež lemují ohradní zdi a zděná brána z roku 1866, která má dřevěné patro kryté šindelem a železná vrata.


Zámek Studénka
Zámek Studénka 1
Zámek Studénka
Zámek Studénka 2
Zámek Studénka
Zámek Studénka 3
Zámek Studénka
Zámek Studénka 4
Zámek Studénka
Zámek Studénka 5


Lze zakoupit v našem e-shopu.Zpět

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informaceQR

FB IS