CZ EN


Původně raně gotický hrad vybudovali v polovině 13. století páni z Polné na ostrohu chráněném na západě, severu a východě rybníky. K úpravám hradu došlo ve 14. století, kdy náležel pánům z Lipé a později pánům z Pirkenštejna. Za vlády pánů z Kunštátu v letech 1464 - 1515 došlo k pozdně gotické přestavbě. Na renesanční zámek byl objekt přestavěn po požáru roku 1584, v době, kdy byl majitelem panství Zachariáš z Hradce. Posledním rodem, který na hradě skutečně sídlil, byli Žejdlicové ze Šenfeldu počátkem 17. století. Za dob pánů z Ditrichtštejna celý hradní areál sloužil jako byty úředníků a sídlo správy panství. V roce 1794 hrad vyhořel. Majitelé již neměli zájem o jeho opravu, sídlo úřadů bylo přeloženo do přibyslavského zámku, 3. patro paláce bylo zbořeno a zbytek jen provizorně zastřešen. Torzo zámku pak bylo pronajímáno jako byty a sloužilo též jako skladiště. V roce 1922 získal budovu hradu Spolek městského muzea a v roce 1924 zde otevřel první expozice.

V minulosti hradem prošly významné osobnosti českých dějin. V 15. století byl majitelem tehdy politicky nejvýznamnější muž v zemi Hynek Ptáček z Pirkenštejna. Roku 1468 pobýval na Polné Jiří z Poděbrad a vedl zde svá jednání spojená s vpádem vojsk Matyáše Korvína na Moravu. V roce 1553 v Polné slavil svou svatbu s Kateřinou z Valdštejna Zachariáš z Hradce. Roku 1620 přijel do Polné český král Friedrich Falcký, aby na zámku přijal poselstvo moravských stavů.

V současné době je celý areál hradu a zámku v majetku města. V původním hradním traktu a v zámeckém křídle se dnes nacházejí expozice muzea. Kromě historie hradu a města je v nich představena i původní barokní lékárna U černého orla, stará řemesla, kupecký krám, sbírka historických hodin, v expozici 1. světové války a čs. legií se nachází maketa legionářského vozu „těplušky“ v životní velikosti.


Hrad Polná
Hrad Polná 01
Hrad Polná
Hrad Polná 02
Hrad Polná
Hrad Polná 03
Hrad Polná
Hrad Polná 04
Hrad Polná
Hrad Polná 05


Lze zakoupit v našem e-shopu.Zpět

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informaceQR

FB IS